TOP SHIBA IN SWEDEN 2018⭐️⭐️
We are very proud to present the winners 2018 🐕🐕🐕🏆🏆🏆🏆
Here are shibas owned or bred by us.
No 1. Mara Shimas Hasha Go
No 2. Mara Shimas Ichi Kana Yuushi...
No 4. Dar Chingiza Our Dream
No 6. Novens Blooming Beauty own Carita Wetterstrand
No 7. Novens Zenno No own Lotta W Shiba
No 9. Novens Irai No Kami Waza
No 14. Novens Toyama own Anna Carina Ragnvid
No 21 Novens Wajima Mitsu own Helene Lundin
No 23. Novens Ichiro own Anna OMikio
No 24. Novens Ai Suru Shiisa own Helena Lundell
No 29. Novens Joy own Carita Wetterstrand
No. 31 Novens Breaking News
No. 32 Novens La Kai own Hans Eriksson
No 32. Novens Guess Who own Stephanie Sidenmark
No 32. Novens Enjoy own Anette Gustavsson
TOP 10 UTSTÄLLNINGSSHIBA 2016
1.
NORD JV-15 Novéns Irai No Kami Waza
Göteborg (1) 14 p, (Göteborg (2) 9 p), Malmö 19 p, Hässleholm 11 p, (Borås
11p), Tvååker 15 p, Tvååker 12 p, (Eskilstuna 3 p), (Löttorp 3 p), (Specialen 4
p)
71 p
2.
C.I.B. NO V-09 NORD UCH NORD V-08 NORD VV-15 SE V-09 Novéns
Takara
(Göteborg (1) 3 p), Göteborg (2) 16 p, (Hässleholm 3 p), Borås 7 p, Borås 6 p,
Eskilstuna 7 p, Löttorp 8 p
44 p
3.
NORD UCH Rollicks Miss Magnolia
Sundsvall 2 p, Österbybruk 2 p, Alfta 9 p, Sundsvall 11 p, Sundsvall/Timrå 4 p
28
4.
SE UCH Novéns Toyama
Hässleholm 5 p, Tvååker 4 p, Växjö 15 p, Stockholm 1 p
25 p
5.
DKUCH RLD N SE UCH Parnassos Masaru
Göteborg 4 p, Borås 16 p, Borås 2 p, Löttorp 1 p
23 p
5.
SE UCH Chonix Cho-Nixa
Tvååker 7 p, Tvååker 6 p, Ronneby 8 p, Höganäs 2 p
23 p
6.
C.I.B. FI UCH JWW-08 NORD UCH Seiichi-Sigge
Göteborg (1) 6 p, Göteborg(2) 7 p, Vänersborg 2 p, Ljungskile 6 p
21 p
7.
SE UCH Explorer’s Sayuri
Specialen 20 p
20 p
8.
DK UCH RLD N SE UCH Aangenaam Iki-Kokuhou
Göteborg (1) 2 p, Göteborg (2) 5 p, Malmö 4 p, Borås 4 p, Växjö 4 p
19 p
9.
SE UCH Toyo No Kuroichi Go Hikino Kourakus
Eslöv 17p
17p
10.
Novéns O’chii Asahi
Tvååker 8 p, Tvååker 5 p, Norrköping 3 p
16 p
TOPP 10 VETERANSHIBA 2016
1.
C.I.B. NO V-09 NORD UCH NORD V-08 NORD VV-15 SE V-09 Novéns
Takara 9 år koff 1,19
Göteborg (1) 11 p, Göteborg (2) 15 p, (Hässleholm 8 p), (Borås 11 p), (Borås 9
p), Eskilstuna 13 p, Löttorp 13 p, (Eslöv 3 p), Höganäs 13 p
65 p x 1,19 = 77,35 p
TOPP 10 UTSTÄLLNINGSSHIBA 2015
1.
C.I.B NO UCH NO V-09 NORD UCH NORD V-08 SE V-09 Novéns Takara
My dog 1 11 p, My Dog2 5 p, Malmö int 19 p, Hässleholm 10 p, Tvååker 4 p,
Ronneby 2 p, Borås 2 p, Borås 5 p, Shibaspec 8 p, Norrköping 3 p, Växjö 7 p,
Stockholm 4 p
55 p (80-4-2-2-4-3-5-5)
2.
RLD F RLD N SE UCH Parnassos Oshin
Strängnäs 6 p, Tvååker 20 p, Tvååker 20 p
46 p
3.
SEUCH SEV-13 SEV-15 SEVV-14 SEVV-15 VWW-14 Explorer´s Q-Hime
Kista 12 p, Österbybruk 8 p, Shibaspec 20 p, Täby 2 p
42 p
4.
C.I.B FI UCH JWW-08 NORD UCH Seiichi-Sigge
My Dog1 4 p, My Dog2 1 p, Tvååker 10 p, Vänersborg 7 p+2p, Borås 9 p, Borås 2 p,
Shibaspec 4 p, Backamo 7 p+2p, Höganäs 4 p
41 p (52-1-2-4-4)
5.
BENELUX CH INT UCH NO UCH NORD V-11 NORD V-15 & VV-15 SE & DK
UCH
Mara-Shimas Koki´s Kime Waza
Malmö 8 p, Höganäs 2 p, Stockholm 20 p
30 p
5.
NORD JV-15 Novéns Irai No Kami Waza
Norrköping 5 p, Eslöv 11 p, Höganäs 11 p, Växjö 3 p
30 p
6.
RLD N SE JV-15 SE V-15 Novéns Chikuma
My Dog2 3 p, Malmö int 4 p, Kista int 8 p, Tvååker 4 p, Tvååker 8 p
27 p
7.
DK UCH SE UCH Novéns Kochi Kami Waza
My Dog1 2 p, My Dog2 11 p, Malmö int 6 p, Hässleholm 4 p, Norrköping 3 p, Eslöv
2 p, Växjö 1p
26 p (28-2-1)
8.
SE UCH Aangenaam Lunar-Eclips
Österbybruk 6 p, Köping 2 p, Norrköping 6 p, Avesta 7 p, Tvååker 4 p
25 p
9.
HR CH LU H NL CH NORD UCH PL CH SL CH
Mara-Shimas Ichi Kana Yuushi
Tvååker 8 p, Tvååker 10 p, Shibaspec 6 p,
24 p
10.
SE UCH Parnassos Nao-Hime
Hässleholm 8 p, Tvååker 6 p, Tvååker 6 p, Eslöv 2 p
22 p
Tio i TOPP Utställning 2014
För sjätte året i rad vinner vi årets shiba, dessutom tar vi hela prispallen med Koki som etta, Kochi som tvåa och Miki som trea.
Koki vinner även årets veteranshiba.
1.
BE CH INT UCH LU CH NL CH
MARA-SHIMAS KOKI’S KIME WAZA owner Novens
Malmö 20p +3BIGp, Hässleholm 6p, Specialen 8p, Visby2 7p, Växjö 16 + 3BIGp +
2BISp
65p
2.
DK UCH SE UCH
NOVEN’S KOCHI KAMI WAZA
MyDog1 5p, My Dog 2 13p, Malmö 8p, Hässleholm 20p, Ronneby 6p
52p
3.
SE UCH
NOVEN'S WAKAYAMA MIKI
MyDog2 8p, Malmö 7p, Hässleholm 5p, Specialen 8p, Elmia1 13p
41p
4.
SE UCH
SESSHOMARU GO TESSAIGA
Specialen 20p, Gimo 9+1BIGp=10p, Stockholm 6p
36p
5.
SE UCH
PARNASSOS NAO HIME
Malmö 9p, Tvååker1 6p, Tvååker2 17p, Eslöv 4p, Växjö 4p
35p
6.
C.I.B FI UCH JWW-08 NORD UCH
SEIICHI-SIGGE
Vänersborg 8p, Borås1 9p, BoråsSSUK 1p, Backamo 16p
34p
7.
DK UCH SE UCH
NOVEN'S GOSHOGA WARA
Hässleholm 3 p, Tvååker 20p, Eslöv 8p
31p
8.
C.I.B NO UCH NO V-09 NORD UCH NORD V-08 SE V-09
NOVEN'S TAKARA
Hässleholm 7p, Specialen 4p, Ronneby 5p, Elmia1 7p, Visby1 7p,
30p
9.
INT&NORD&DK UCH NORD V-06 NORD VV-13 SE V-08-09 SE VV & VWW-14
SE&NO V-10
ARCTIC TRAIL'S BENITO
MyDog1 14p, MyDog2 2p, Vänersborg 4p, BoråsSSUK 3p, Backamo 6p
29p
10.
SE UCH
FLYING NINJA'S TEN NO KATA
Lidköping 5p, Norrköping 4p, Elmia1 5p, Elmia2 6p, Elmia3 6p
26p
Utställning 2013
Topp 10 utställningsshiba 2013
1.BENELUX CH INT UCH NO UCH NOV-11 NORD V-11 SE&DK UCH Mara-Shimas Koki’s Kime Waza
C.I.B FI UCH JWW-08 NORD UCH Seiichi-Sigge
3.C.I.B NO UCH NO V-09 NORD UCH NORD V-08 SE V-09 Noven’s Takara
4.SE JV-12 Kringelmyras Ahsoka
5.SE UCH SE V-12 SEV-13 Explorer’s Z Shinsi No Memboku
6.DK UCH JWW-10 SE UCH Noven’s De Mishima
7.SE UCH SE V-07 SE V-13 Explorer’s Q-Hime
8.SE UCH Taichung Classic Design
9.DK UCH SEUCH Parnassos Masaru
SE UCH Honto-No Reiko
10.DK UCH SE UCH Chonix Chiyuu-Aito
Noven’s Kochi Kami Waza
Årets Veteranshiba 2013
1.BENELUX CH INT UCH NO UCH NOV-11 NORD V-11 SE&DK UCH Mara-Shimas Koki’s Kime Waza
MyDog2 15p + Hässleholm 15p + Öland 15p + Sofiero 15p + Växjö 29 = 89 x 1,19= 105.91
2.SE UCH Stämmlocks Dikusha
Norrköping1 9p + Borås 5p + Ronneby 13p + Norrköping2 9p + Sofiero 10p = 46 x 1,19 = 54,74
3.INT&NORD&DK UCH LP I PLII NORD V-11 NORD VV-11 RLD N&F&A&M Explorer’s Inagiru
Eskilstuna 9p + Solvalla 11p = 20 x 1.52 = 30,40
4.SE UCH Chonix Umitarou
Vänersborg 9p + Tvååker 7p + Sofiero 7 = 23 x 1,19 = 27,37
5.SE UCH Noven’s Tejina
Borås2 7p + Backamo 13p = 20 x 1,30 = 26,00
6.SE UCH Honto-No Reiko
Solvalla 15p x 1,19 = 17,85
7.SE UCH SE V-07 SE V-13 Explorer’s Q-Hime
StockholmÄlvsjö 13p x 1,08 = 14,04
8.NORD UCH Yamazakura’s Arawasu Fujutsu
Eskilstuna 7p x 1,19 = 8,33
9.DK UCH INT&NORD UCH NO V-10 NORD V-06 SEV-08-09 SE V-10 Arctic Trail’s Benito
Malmö 3p x 1,08 = 3,24
10. EECH FIUCH Fusamaru Go Bousou Hakkensou
Solvalla 2p X 1,52 = 3,04
Årets Shiba 2012
Vi tog hela prispallen!
Årets shiba för fjärde året i rad!
1. HR CH LU CH NL CH PL CH SL CH Mara-Shimas Ichi Kana Yuushi
Hässleholm 19p, Borås 13p, Tvååker 15p, Tvååker 6p, Ronneby 11p, Sofiero 8p, Helsingborg 7p = 66 p
2. C.I.B NO UCH NO V-09 NORD UCH NORD V-08 SE V-09 Noven's Takara
Malmö 6 p, Hässleholm 7p, Borås 6p, Tvååker 8p, Tvååker 18p = 45 p
3.
Noven's Ehime
Sofiero 20p, Helsingborg 13p, Växjö 10p = 43 p
4.
SE UCH Explorer's Z Shinsi No Memboku
Ljungskile 9p, Växjö 20p, Stockholm 10p = 39 p
5.
C.I.B JWW-08 NORD UCH FI UCH Seiichi-Sigge
My Dog 11p, Lidköping 2p, Vänersborg 2p, Borås 4p, Borås 4p, Ljungskile 1p, Sofiero 10p, Helsingborg 5p = 34 p
6.
SE UCH Explorer's Zikka No Memboku To Naru
Västerås 11p, Vallentuna 1p, SNK 20p, Stockholm 4p = 36 p
7.JWW-10 SE UCH Noven's De Mishima
Borås 2p, Tvååker 6p, Tvååker 7p, Ronneby 5p, Sofiero 8p = 28 p
8.
SE UCH Chonix Chiyuu-Aito
Malmö 17p, Hässleholm 5p, Sofiero 4p = 26 p
9.
Noven's Goshoga Wara
Malmö 2p, Hässleholm 9p, Tvååker 4p, Tvååker 5p, Ronneby 3p = 23 p
10.
SE UCH Taichung Classic Design
Köping 12p, Askersund 5p, Visby 4p, Visby 1p, = 22 p
Kazakoshi No Beninishiki Goyokohama
Eskilstuna 5+1 p, Västerås 3 p, Vallentuna 2+2 p, Österbybruk 1 p, SNK 8 p = 22 p